Press "Enter" to skip to content

A cukorbetegség kezelése dióhéjban

A cukorbetegség a világon a leggyakoribb anyagcsere zavar, amiben a magyar népesség több mint 1 százaléka is szenved. Sőt, 500 ezren lehetnek azok, akik nem diagnosztizált diabéteszesek – ezáltan megfelelő terápiában sem részesülnek. Mai cikkünk témája a cukorbeteség kezelése.

A cukorbetegség kezelése életmódterápiával

Vannak olyan cukorbeteg páciensek (minden esetben II-es típusú cukorbetegség), akiknek egyáltalán nem szükséges gyógyszeres vagy inzulinos kezelés, ugyanis az életmódjuk gyökeres megváltoztatásával egyensúlyban tudjéák tartani a vércukorszintjüket. Az életmódterápiába két lépés sorolható:

  • a diétás étrend kialakítása,
  • és a rendszeres testmozgás beikatatása a páciáns életvitelébe.

A diétás étrendet minden esetben dietetikus állítja össze a betegnek különféle sajátos adottságok alapján. Például meghatározó lehet a kor, a fizikai állapot, a nem.

Sokan 160 gramm szénhidrát diétaként is ismerik a cukrosoknak összeállított étrendet, ez azonban nem mindenkinél helytálló. Nők esetében ez olykor alacsonyabb is lehet, míg férfiaknál magasabb (180 g). Általánosságban elmondható azonban, hogy a rendszeres szénhidrátbevitelre oda kell figyelni: minden étkezésnek tartalmaznia kell szénhidrátokat, hogy a vércukorszintet egyensúlyban tudja tartani a páciens.

Emellett pedig napi, heti rendszerességű sporttevékenységet is be kell iktatni, ami szintén igen változatos lehet (sétától akár futásig is terjedhet).

cukorbetegség kezelése

A cukorbetegség gyógyszeres és inzulin kezelése

Többségében azonban az életmód terápiát ki kell egészíteni gyógyszeres vagy inzulinos kezeléssel is. Ilyenkor a betegnek napi rendszerességgel kívülről kell pótolnia vagy serkentenie az inzulin hatását. Az egyes típusú cukrosok sajnos minden esetben inzulinra szorulnak. Léteznek azonban olyan súlyosabb kettes típusú diabéteszesek is, akiknek a sima gyógyszeres terápia nem elegendő és inzulin pent is alkalmazniuk kell.

Az életmód és a gyógyszeres kezelés összehangolását minden páciens esetében diabetológus szakember végzi el. Sőt, amennyiben a terápia módosításra szorul, azt is csak orvos javaslatára kezdheti el a beteg, hiszen a túl magas és a túl alacsony vércukorszintnek is rengeteg szövődménye lehet.

Comments are closed.